لوگو کینوفیت

راه‌های پیشگیری و درمان کم خونی با دانه کینوا

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
درمان کم خونی با دانه کینوا

آیا درمان کم خونی با دانه کینوا امکان‌پذیر است؟

در دنیای امروز به دلایل متعدد، ممکن است همه ما به نوعی با کم خونی دست و پنجه نرم کنیم. اما آیا می‌دانید کم خونی چگونه شکل می‌گیرد؟ بهترین راه‌های درمان کم خونی چیست؟

کم خونی به وضعیتی گفته می‌شود که  گلبول های قرمز یا هموگلوبین در خون کاهش پیدا می‌کند و منجر به کاهش ظرفیت حمل اکسیژن در خون می‌شود. کم خونی یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها و مشکلات در سراسر جهان است. به ویژه خانم‌ها به دلیل از دست دادن خون در دوره ماهیانه خود، بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. در این مقاله ما به بررسی علل کم خونی، روش‌های موثر برای درمان کم خونی، نقش تغذیه در پیشگیری و بهبود کم خونی و  تاثیر دانه کینوا در  کنترل کم خونی را بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم تا زندگی بهتری داشته باشید و سلامت بمانید.

بیماری کم خونی ناشی از فقر آهن

بیماری کم خونی ناشی از فقر آهن، یکی از مشکلات شایع در زنان و مردان، به ویژه در زنان است. طبق تحقیقات صورت گرفته  حدود یک سوم جمعیت جهان از کم خونی رنج می‌برند که کمبود مواد مغذی  یکی از مهم‌ترین دلایل آن به شمار می‌آید. 

کم خونی ناشی از فقر آهن، در کشور ایران نیز از مشکلات جدی به حساب می‌آید و حدود 50% زنان15 الی 49 ساله ایرانی به درجات مختلف کم خونی مبتلا هستند و کمبود آهن شدید دارند. بیماری کم خونی در صورتی که به درجات بالاتر برسد، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

دلایل کم خونی

 علل بروز کم خونی

 • کمبود مواد مغذی
 • التهاب مزمن
 • عوامل ژنتیک
 • کمبود آهن
 • کمبود ویتامین b12

و…

کم خونی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کمبودهای تغذیه‌ای، بیماری‌های مزمن و عوامل ژنتیکی باشد. علل شایع عبارتند از کمبود آهن، کمبود ویتامین B12، التهاب مزمن، و شرایط ارثی. توجه داشته باشید که بهتر است قبل از این که درمان را شروع کنید، علت اصلی کم خونی بدن خود را بیابید تا فرآیند درمان به صورت اصولی صورت بگیرد.

 • کمبود آهن

آهن برای تولید هموگلوبین خون  ضروری است. رژیم غذایی فاقد غذاهای غنی از آهن یا شرایطی مانند خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند منجر به کم خونی ناشی از فقر آهن شود.

 • کمبود ویتامین b12

ویتامین b12 برای تولید گلبول‌‌های قرمز خون ضروری است. مصرف ناکافی ویتامین  b12 که اغلب در گوشت و محصولات لبنی یافت می‌شود، می‌تواند منجر به نوع خاصی از کم خونی شود.

 • التهاب مزمن

شرایطی مانند بیماری مزمن کلیه یا اختلالات التهابی می‌تواند با توانایی بدن در تولید گلبول‌های قرمز تداخل کند و به کم خونی کمک کند.

 • عوامل ژنتیکی

برخی از اختلالات ژنتیکی، مانند کم خونی داسی شکل، (هموگلوبین معیوب) می‌تواند باعث اختلال در کارکرد گلبول های قرمز خون شود که منجر به کم خونی مزمن شود.

درمان کم خونی با مصرف دانه کینوا

راه های درمان کم خونی

درمان موثر کم خونی به شناسایی علت زمینه ای بستگی دارد. راه‌های درمانی زیادی برای درمان کم خونی وجود دارد مانند:

 • تغییر در رژیم غذایی
 • مصرف مکمل‌ها
 • مصرف داروهای مناسب
 • انتقال خون در موارد شدید
 • تغییر در  رژیم غذایی

مصرف غذاهای غنی از آهن، مانند گوشت بدون چربی، حبوبات مانند عدس و لوبیا،  سبزیجات برگ دار و مصرف غلات و شبه غلات مانند دانه کینوا می‌تواند سطح آهن را افزایش دهد. غذاهای غنی از ویتامین C نیز باعث افزایش جذب آهن می‌شوند.

برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر درباره خواص کینوا، کلیک کنید.

 • مصرف مکمل‌ها

مکمل های آهن و ویتامین b12 معمولا برای رفع کمبود آهن توسط پزشک متخصص تجویز می‌شوند. پیروی از توصیه‌های پزشک متخصص برای تشخیص دوز و مدت زمان دوره بهبود بسیار مهم است.

 • مصرف دارو

در برخی موارد، مصرف داروهایی که باعث افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون می‌شوند یا مشکلات زمینه‌ای سلامتی را برطرف می‌کنند ممکن است برای برطرف کردن کم خونی ضروری باشند.

 • انتقال خون

کم خونی اگر در نوع شدید آن باشد، ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشد تا به سرعت سطح گلبول‌های قرمز افزایش یابد.

تأثیر تغذیه بر کم خونی

تغذیه نقش اساسی در پیشگیری و مدیریت کم خونی دارد. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و مناسب که تامین کننده مواد مغذی ضروری بدن مانند آهن، پروتئین، ویتامین و … دارد برای درمان کم خونی و تولید گلبول‌های قرمز ضروری است.  

مواد مغذی مفید برای درمان کم خونی

 • آهن
 • ویتامین b12
 • ویتامین C
 • فولات
 • مس

اهمیت یک رژیم غذایی مناسب و متعادل

رژیم غذایی مناسب برای درمان کم خونی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • شبه غلات مانند  دانه کینوا
 • پروتئین های بدون چربی

تاثیر دانه کینوا بر کم خونی

دانه کینوا، یک شبه غله همه کاره و غنی از مواد مغذی است که می‌تواند یک ماده ارزشمند برای یک رژیم غذایی سلامت محور باشد. کینوا سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، ویتامین‌های گروه b، آهن، فولات و …  است و می‌تواند تاثیر به سزایی نه تنها بر درمان کم خونی ناشی از فقر آهن، بلکه بر پیشگیری آن نیز داشته باشد.

اگر شما یا اطرافیانتان مبتلا به کم خونی هستید، توصیه می‌کنیم حتما از دانه کینوا در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

جهت تهیه دانه کینوا با خواص ارزشمند آن در درمان کم خونی به صفحه خرید کینوا مراجعه نمایید.

چگونه از کینوا در رژیم غذایی خود استفاده کنیم؟

کینوا دانه‌ای است که به راحتی پخته می‌شود و می‌توانید آن را به جای برنج در وعده‌های غذایی اصلی خود بگنجانید. می‌توانید کینوا را پخته و سالادهای مختلف و متنوع درست کرده و کینوا را به آن اضافه نمایید.

همچنین می‌توانید غذاهای مختلفی مانند برگر کینوا، مینی پیتزا کینوا، فلافل کینوا و … درست کنید.

از دانه کینوا می‌توان در درست کردن نوشیدنی‌هایی مانند شیک پروتئین، اسموتی انبه و … استفاده کنید.

همینطور می‌توان کینوا را به عنوان میان وعده در کنار سبزیجات دیگر مصرف کرد.

سوالات متداول

آیا می توان از کم خونی پیشگیری کرد؟

بله، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و غنی از آهن، ویتامین B12 و سایر مواد مغذی ضروری می‌تواند به پیشگیری از کم خونی کمک کند.

آیا داروهای طبیعی برای کم خونی وجود دارد؟

در حالی که برای درمان کم خونی داشتن یک رژیم غذایی متعادل ضروری است، داروهای طبیعی مانند انواع دمنوش‌های گیاهی، مکمل‌های خاص و مصرف دانه کینوا می‌تواند کمک کننده باشد.

آیا کم خونی یک بیماری شدید است؟

شدت کم خونی متفاوت است. موارد خفیف را می توان با تغییرات رژیم غذایی مدیریت کرد، در حالی که موارد شدید ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

سخن آخر- درمان کم خونی با دانه کینوا

کم خونی یک بیماری شایع در سراسر جهان است و خیلی از افراد به ویژه بانوان به آن مبتلا هستند. بروز کم خونی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند کبود آهن، کمبود ویتامین سی، عوامل ژنتیکی، التهاب مزمن و … باشد.

کم خونی دارای درجات مختلفی است و هر کدام روش‌های درمانی مختلفی دارد اما مهم‌ترین روش برای درمان بیماری کم خونی، تغییر در رژیم غذایی و گنجاندن مواد مغذی ضروری در برنامه غذایی است. دانه کینوا می‌تواند به عنوان یک ماده ارزشمند در رژیم غذایی برای برطرف کردن کم خونی مورد استفاده قرار بگیرد.

ما در این مطلب به معرفی دلایل بروز کم خونی، درمان کم خونی با دانه کینوا و … پرداخته‌ایم. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

رژیم پاکسازی کبد

رژیم پاکسازی کبد؛ تقویت و سم زدایی کبد

10 تاثیر کینوا بر کبد چرب

10 تاثیر کینوا بر کبد چرب

گیاه خواران این موارد را در رژیم غذایی خود رعایت کنند

گیاه‌خواران این نکات را در رژیم گیاهخواری خود رعایت کنند!

رژم لوکرب یا رژیم کم کربوهیدرات

رژیم لوکرب؛ لاغری و سلامتی با رژیم کم کربوهیدرات

معرفی دانه کینوا، بهترین جایگزین برنج!

معرفی دانه کینوا، بهترین جایگزین برنج!

بهترین زمان مصرف دانه کینوا

بهترین زمان مصرف دانه کینوا

رژیم پالئو

رژیم پالئو (غارنشینی)؛ مزایا و معایب رژیم لاغری پالئو!

سوارکاری

دومین دوره رقابت های سوارکاری استقامت در استان قزوین برگزار شد

فیبر غذایی، بهترین ماده برای سلامتی شما

فیبر غذایی، بهترین ماده برای سلامتی شما

همه چیز درباره نان سیر

همه چیز درباره نان سیر و روش پخت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *