لوگو کینوفیت

آشنایی با خواص بی نظیر کینوا برای دیابت

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
آشنایی با خواص بی نظیر کینوا برای دیابت

آیا می‌دانستید حدود 12 درصد از جمعیت بزرگسال کشور ما به دیابت مبتلا هستند و این آمار روز به روز در حال افزایش است؟

بر همین اساس، پزشکان نیز امروزه برای درمان بیماری دیابت راه‌های زیادی را پیشنهاد می‌دهند. یکی از چیزهایی که در درمان دیابت تاثیر زیادی دارد، تغذیه مناسب افراد است.

در این مقاله، به معرفی یکی از مهم‌ترین مواد مغذی به نام کینوا برای دیابت پرداخته می‌شود و رابطه کینوا و دیابت و همه آن‌چه که باید در درمان دیابت با کینوا و خواص آن بدانید به طور کامل توضیح داده می‌شود.

معرفی کینوا و فواید آن

کینوا برای دیابت

بهتر است قبل از اینکه درباره خواص کینوا صحبتی شود؛ ابتدا با خود کینوا آشنا شوید. در واقع کینوا، دانه گیاهی با کربوهیدرات، پروتئین کامل و بدون گلوتن است. این یعنی کینوا حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری بدن است و ارزش غذایی بالایی دارد.

شاید با خود فکر کنید که کینوا فقط به صورت دانه‌ای تولید و به بازار عرضه می‌شود. اما نکته جالب این‌جاست که با افزایش طرفداران کینوا، این روزها محصولاتی دیگر مثل کوکی کینوا، آرد، پرک و حتی کروتان آن نیز در بازار موجود است.

انواع کینوا

  • کینوا سفید
  • کینوا سیاه
  • کینوا قرمز

رابطه بین کینوا و دیابت

بهتر است قبل از این ‌که به رابطه کینوا و دیابت بپردازیم، با بیماری دیابت آشنا شویم و بعد به سراغ این برویم که رابطه بین کینوا و دیابت چیست؟

انواع مختلفی از دیابت وجود دارد:

  • دیابت نوع 1

این بیماری در هرسنی ایجاد می‌شود و بیشتر در کودکان و جوانان شایع است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به سلول های تولید کننده انسولین حمله کرده و توانایی تولید انسولین را از بین می برد. درمان این نوع دیابت از طریق تزریق روزانه انسولین برای تنظیم و حفظ سطح قند خون مناسب صورت می‌گیرد.

  • دیابت نوع 2

کنترل سطح قند خون با کینوا

این نوع از دیابت، بیشتر در بزرگسالان شایع است و تقریبا 90% از تمام موارد ابتلا به دیابت را تشکیل می‌دهد. در این بیماری انسولین در بدن وجود دارد ولی به درستی وطایف خود را انجام نمی دهد. درمان دیابت نوع 2، اصلاح تغذیه و داشتن سبک زندگی سالم بوده و در دراز مدت نیاز به دارو برای درمان این بیماری است.

در واقع شما برای درمان دیابت نوع 2، باید وزن خود را کاهش دهید و تغذیه خود را اصلاح کنید. اصلاح تغذیه نیز فقط با حذف مواد غذایی مضر در افزایش سطح قند خون انجام می‌شود.

اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که اگر برخی از مواد غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید؛ چه چیزهایی را جایگزین آن کنید تا هم به درمان دیابت شما کمک کرده و هم نیازهای بدنتان را تامین کند؟

نکته قابل ذکر این‌جاست که یکی از روش‌های کنترل قند خون افراد، کنترل مقدار کربوهیدرات دریافتی با تغییر عادت‌های غذایی است. این‌جاست که می‌توان به رابطه کینوا و دیابت پی برد.

آیا کینوا به مدیریت سطح قند خون کمک می‌کند؟

برای مدیریت سطح قند خون، باید ابتدا با موارد موثر بر آن آشنا شویم. شاخص گلیسمی، کربوهیدرات و فیبر از جمله مواردی هستند که روی سطح قند خون تاثیر می‌گذارند و باید با استفاده از مواد غذایی به اندازه‌ای مشخص به بدن ما برسند.

اما این موارد برای افراد دیابتی باید به مقداری مشخص برسد تا بیماری فرد تشدید نشود. نکته جالب این‌جاست که همه این سه مورد در کینوا به مقداری است که بیماری دیابت را نه تنها تشدید نمی‌کند بلکه برای کنترل سطح قند خون بسیار مفید است.

در زیر ارزش غذایی کینوا برای دیابت ذکر می‌شود:

شاخص گلیسمی

شاخص گلیسمی کینوا

گلیسمی، شاخصی برای اندازه گیری سرعت و مدت زمان آزاد شدن قند از یک ماده غذایی در خون است. میزان شاخص گلیسمی (GI)، عددی بین 1 تا 100 است. هر چه این عدد بیشتر باشد، قند سریع تر آزاد می شود و در نتیجه آن ماده غذایی برای کنترل سطح قند خون مناسب نخواهد بود.

عدد 55 یا کمتر، عدد مناسبی برای افراد با بیماری دیابت است که به مدیریت سطح قند خون کمک می کند. شاخص گلیسمی بالا در مواد غذایی برای افراد دیابتی خطر بزرگی است. اما کینوا امتیاز شاخص گلیسمی زیر 55 را دارد و در رده امتیاز کم قرار می‌گیرد. در نتیجه به کنترل و مدیریت قند خون کمک می‌کند.

کربوهیدرات

کربوهیدرات ها تاثیر زیادی بر انرژی افراد دارند. اما مواد غذایی دارای کربوهیدرات بالا، سطح قند خون را افزایش می‌دهند. کینوا با دارا بودن مقدار مناسب و مفید کربوهیدرات از این نظر هم به مدیریت سطح خون کمک می‌کند. لازم به ذکر است که کربوهیدرات کینوا پیچیده و مفید بوده و موجب آزاد شدن انرژی در مدت زمان طولانی تری می شود. همین موضوع به کنترل دیابت و مدیریت سطح قند خون کمک می کند.

فیبر

فیبر زیاد نیز برای کنترل قند خون مناسب است. کینوا در مقایسه با برنج، فیبر بیشتری دارد و برای دیابتی‌ها مناسب‌تر است.

خواص کینوا برای دیابت

به طور کلی کینوا برای دیابت و درمان آن خواص زیادی دارد. اما مهم‌ترین خاصیت آن مربوط به کنترل سطح قند خون به وسیله مواد مغذی موجود در آن است.

آشنایی با خواص بی نظیر کینوا برای دیابت

مواد مغذی مثل پروتئین، منیزیم، فیبر، پلی فنول‌ها و ساپونین، تاثیر زیادی بر روی درمان دیابت دارند. در زیر به طور مفصل درباره تاثیر هر یک از این مواد مغذی بر روی دیابت توضیح داده می‌شود:

  • خاصیت انرژی‌زایی کینوا

مقدار زیاد پروتئین و چربی کم در کینوا، برای دیابتی‌های ورزش‌کار یا باردار بسیار مناسب است. چون در اصلاح تغذیه دیابتی‌ها تاثیر زیادی دارد و با تامین انرژی مورد نیاز بدنشان، کمک می‌کند تا وزن خود را نیز ثابت نگه دارند.

  • ایجاد احساس سیری و جذب کم قند

همان‌طور که گفته شد، کینوا دارای مقدار زیادی فیبر است و این به افراد دیابتی کمک می‌کند تا قند موجود در غذاهایی که مصرف می‌کنند کم‌تر از حد معمول، جذب بدنشان شود و سطح قند خون آن‌ها را ثابت نگه دارد.

از طرفی فیبر، به کاهش وزن برای افراد دیابتی، با ایجاد احساس سیری و سرکوب اشتها هم کمک می‌کند. خاصیت رفع یبوست فیبر نیز یکی دیگر از مواردی است که به دیابتی‌ها کمک می‌کند تا هضم و دفع بهتری داشته باشند.

فیبر موجود در کینوا اثر گذاری انسولین را نیز بهبود می‌بخشد، همانطور که می دانید، این امر برای افرادی که دیابت دارند، بسیار مفید است.

  • کنترل سطح قند خون با منیزیم

منیزیم یکی دیگر از مواد مغذی است که کینوا و دیابت را به هم ربط می‌دهد. چون اکثر افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 می‌شوند؛ منیزیم پایینی دارند. اما کینوا، با منیزیم بالا، می‌تواند کمبود منیزیم را در افراد دیابتی جبران کند و در پایان سطح قند خون افراد از این طریق هم کنترل شود.

  • وجود پلی فنول‌ها در کینوا

تاثیر پلی فنول ها بر دیابت

پلی فنول‌ها مانند آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. به این صورت که با جلوگیری از تجزیه نشاسته به قندهای ساده از افزایش قند خون جلوگیری می‌کنند.

از طرفی پلی فنول‌ها باعث تحریک ترشح انسولین و افزایش حساسیت آن برای کاهش قند خون می‌شوند.

  • فعالیت ضدالتهابی برای بیماران دیابتی

ساپونین روی سطح دانه‌های کینوا قرار دارد و طعم تلخی به آن می‌دهد. این ماده خاصیت ضد التهابی برای دیابت نوع 2 دارد. شما می‌توانید برای از بین بردن تورم ناشی از دیابت؛ کینوا را بدون حذف ساپونین مصرف کنید.

درمان دیابت با کینوا

برای درمان دیابت با کینوا، می‌توان آن را جایگزین سیب زمینی و برنج کرد و در ترکیبات غذایی مختلف مثل سالاد کینوا، سوپ‌ و خورش‌ اضافه کرد تا با فیبر زیاد و کربوهیدرات پیچیده و مفیدی که دارد، بتواند به کنترل قند خون افراد دیابتی کمک کند.

افراد مبتلا به دیابت، مجبورند از خوردن غذاهای شیرین و چرب خودداری کرده، غذاهایی رژیمی مصرف کنند و از طرفی دیگر نیازمند انرژی برای گذران زندگی نیز هستند. درمان دیابت با کینوا، هم به داشتن رژیم غذایی سالم و اصلاح آن برای افراد دیابتی کمک کرده و هم با دارا بودن پروتئین بالا، انرژی افراد را تامین می‌کند.

البته فراموش نکنید که می‌توانید کوکی و آرد کینوا را از عرضه‌کنندگان مواد غذایی بر پایه کینوا مثل کینوفیت تهیه و مصرف کنید.

نحوه مصرف کینوا برای دیابتی ها

خواص کینوا بر دیابت

یکی از مهم‌ترین موارد بعد از دانستن راه‌های درمان کینوا با دیابت، نحوه مصرف کینوا برای دیابتی‌هاست. در واقع افراد دیابتی باید بدانند که چگونه از این شبه غله خوشمزه و مفید استفاده کنند تا بیشترین خاصیت‌ها را از آن دریافت کنند.

شما می‌توانید برای درمان دیابت با کینوا، آن را به عنوان غذای جانبی به ترکیبات غذایی با سبزیجات مثل قارچ، کدوسبز، گوجه فرنگی، فلفل سبز یا قرمز، هویج، اسفناج و انواع کلم‌ها اضافه کنید. 

کینوا، وقتی در سالادها اضافه می‌شود، علاوه بر افزایش انرژی به طعم بهتر آن‌ها نیز کمک می‌کند. استفاده از چاشنی‌های خوشمزه‌ای مثل پیاز، کرفس، سیر و گیاهان معطری مثل جعفری و پیازچه در کنار کینوا، ترکیبی جادویی و خوش‌طعم را به وجود می‌آورد.

همچنین شما می‌توانید کینوا برای دیابت را به کره، پنیر، تخم مرغ و… در وعده صبحانه خود اضافه کنید و صبحی پر از انرژی داشته باشید. اما درباره مقدار مصرف کینوا برای دیابتی‌ها بهتر است با پزشک تعذیه خود مشورت کنید و بهترین برنامه غذایی را برای درمان دیابت با کینوا داشته باشید.

برای استفاده از دانه کینوا، ابتدا باید آن را کامل زیر آب بشویید و پس از آن روی حوله خشک کنید. بهتر است برای خوش‌بو شدن کینوا، آن را روی اجاق گاز برشته کنید. برای این‌کار می‌توانید مقدار متناسبی از آب، آب نارگیل یا عصاره‌های دیگر را به دلخواه و علاقه خودتان به قابله اضافه کنید.

پس از گذشت 15 تا 20 دقیقه می‌بینید که دانه‌های کینوا برای دیابت، به خوبی نرم شده و مایع را جذب می‌کنند. حالا شما می‌توانید کینواهای پخته شده را برای طبخ بهتر، با چنگال له کنید و با افزودنی‌های مختلف، آن را به صورت شور یا شیرین مصرف کنید.

دیگر مزایای کینوا برای دیابت

همان‌طور که متوجه شدید، مصرف کینوا برای دیابتی‌ها در حال حاضر یکی از بهترین راه‌های درمان دیابت است. چون هم رژیم غذایی آن‌ها را اصلاح می‌کند و هم با وجود مواد معدنی و مغذی مورد نیاز دیابتی‌ها، باعث می‌شود که سطح قند خون آن‌ها به مقدار قابل توجهی کنترل شود.

شاید برایتان جالب باشد که مصرف کینوا برای دیابتی‌ها، تنها خاصیت این دانه جادویی نیست بلکه از کینوا برای لاغری نیز استفاده می‌شود. چون کالری کینوا برای افرادی مناسب است که نیازمند کاهش وزن و یا کنترل آن هستند.

اگر دیابت دارید، دانه کینوا بهترین گزینه برای شما است، زیرا سطح قند خون را نرمال میکند؛ برای تهیه بهترین دانه کینوا به صفحه خرید کینوا مراجعه کنید.

فیبر موجود در کینوا برای افراد دیابتی مفید است

‌بهترین روش پخت کینوا

کینوا را می‌توان هم به صورت پخته و هم خام مصرف کرد. برای پختن کینوا تنها کافی است یک پیمانه از آن را با دو لیوان آب بجوشانید. از کینوا در تهیه انواع سالاد، کوکی، نان، استانبولی، دلمه، سوپ، شامی و … می‌توان استفاده کرد. جالب است بدانید که میزان تنوع در روش پخت کینوا با انواع سس‌ها، سبزیجات، گوشت‌ها و … بسیار زیاد است.

سوالات متداول

بیماری دیابت چند نوع است؟

بیماری دیابت 2 نوع است و تقریبا 90% از تمام موارد ابتلا به دیابت را نوع 2 تشکیل می‌دهد.

آیا دانه کینوا سطح قند خون را نرمال میکند؟

بله، دانه کینوا در کنترل سطح قند خون بسیار موثر است.

آیا مصرف کینوا برای درمان دیابت موثر است؟

خیر، دانه کینوا نقش پیشگیری از ابتلا به دیابت را ایفا می‌کند.

آیا مصرف کینوا باعث افزایش انرژی می شود؟

بله، دانه کینوا به دلیل اینکه سرشار از مواد مغذی است، باعث افزایش انرژی می شود.

آیا کینوا باعث لاغری می شود؟

بله، با مصرف دانه کینوا شما به مدت طولانی احساس سیری خواهید داشت، بنابراین وزن را تا حد زیادی کاهش میدهد.

دیابتی‌ها چگونه باید دانه کینوا را مصرف کنند؟

شما می‌توانید دانه کینوا را همراه با سالاد، سبزیجات، تخم مرغ و کره و… مصرف کنید.

10 اهمیت میان وعده برای ورزشکاران

10 اهمیت میان وعده برای ورزشکاران

نکاتی مهم درباره مضرات چیپس که نمی‌دانستید!

نکاتی مهم درباره مضرات چیپس که نمی‌دانستید!

درمان زخم معده

آیا خوردن کینوا، برای زخم معده مضر است؟

دستور پخت آسان فلافل کینوا

دستور پخت آسان فلافل کینوا

مقایسه ذرت و کینوا

ذرت بهتر است یا کینوا؟ – 4 تفاوت ذرت و کینوا

پخت سالم ترین غذا با کینوا

معرفی دانه کینوا، بهترین جایگزین برنج!

معرفی دانه کینوا، بهترین جایگزین برنج!

دستور پخت آسان توپک کینوا، بمب انرژی

طرز تهیه خوراک مرغ و کینوا

طرز تهیه آسان خوراک مرغ با کینوا و بروکلی

10 تفاوت دانه کینوا با برنج!

10 تفاوت دانه کینوا با برنج!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *