QUNIFIT

فواید مصرف دانه کینوا

مصرف دانه کینوا نه تنها برای افراد بیمار بلکه برای همه مفید است. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف غلات کامل در رژیم غذایی، ۱۱ درصد خطر مرگ ناشی از بیماری های تنفسی و ۴۸% دیابت، ۱۵ درصد خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

 این غله دانه ای بسیار مفید برای همه افراد به خصوص دونده‌ها، دوچرخه سواران و یا کسانی است که کار سختی دارند. زیرا این دانه باعث اکسیژن رسانی به خون می شود و باعث بهبود تنفس می‌شود.  

مصرف دانه‌های کینوا از هر نوع، باعث احساس سیری طولانی مدت در شما می شود. اگر از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می‌کنید توصیه می‌شود کینوا را جایگزین گوشت قرمز کنید، دلیل آن این است که کینوا سرشار از آهن و پروتئین بسیار بالاست.

کینوا بدون سدیم، فاقد گلوتن، و بدون شکر است و چربی مضر  ندارد و همچنین  فیبر و آنتی اکسیدان بالایی دارد، بدون کلسترول است و حتی باعث کاهش سطح کلسترول خون می شود. اگر شما به دانه هایی مانند گندم، ذرت، چاودار و جو  حساسیت دارید، کینوا دانه بسیار خوبی برای جایگزینی است، زیرا آلرژی زا نیست. کینوا جایگزینی مناسب به جای  برنج سفید، رشته فرنگی یا سیب زمینی سفید است.

کینوا و سرطان

مولکولهای ناپایدار مسئول پیری، آسیب بافتی و بیماری هایی مانند سرطان، زوال عقل، آسم و بیماری های قلبی هستند. رادیکال های آزاد، خود را به سلول های سالم رسانده و شروع به نابود کردن آنها می کنند. این رادیکال‌ها  در هوای آلوده، دود ماشین، دود سیگار، آفت کش‌ها و … وجود دارند و باعث مبتلا شدن افراد انواع بیماری‌ها از جمله سرطان می‌شود.

مواد شیمیایی گیاهی، ویتامین ها و مواد مغذی وجود دارند که رادیکال های آزاد، که در از بین بردن سلول‌های سالم نقش دارند را از بین می برند و آن هم آنتی اکسیدان ها هستند که از تکثیر رادیکال های آزاد و حتی از واکنش زنجیره ای تشکیل رادیکال های آزاد جدید جلوگیری می کنند. شبه کینوا دارای میزان آنتی اکسیدان بالایی است و به همین دلیل می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان موثر باشد.

طی مطالعه مدرسه عمومی بهداشت دانشگاه هاروارد ثابت شد، خوردن  روزانه یک کاسه کینوا، خطر مرگ زودرس ناشی از سرطان، بیماری های قلبی، بیماری های تنفسی و دیابت را تا  ۱۷ درصد کاهش می دهد.

سوالات متداول

دانه کینوا فقط برای بیماران مفید است؟

خیر، مصرف دانه کینوا نه تنها برای افراد بیمار بلکه برای همه مفید است.

آیا دانه کینوا برای ورزشکاران مفید است؟

بله، زیرا این دانه باعث اکسیژن رسانی به خون می شود و باعث بهبود تنفس می‌شود.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.